Pojednání o kruhových domech

Kruhové stavby  a stavby jiných tvarů se stavěli vždy, tisíce let, právě kvůli jejich jednoduchosti a odolnosti a vlivu na obyvatele. Historické kruhové stavby lze doložit až do období antiky. V Čechách jsou v historii kruhové stavby pod názvem rondel.  Rondel je monumentální pravěká stavba kruhového půdorysu. Objevuje se v Podunají v průběhu neolitu, odkud se rozšiřují na západ na Moravu, do Čech, Bavorska, Porýní a v eneolitu až do Británie. Tyto kruhové stavby se s postupem času zmenšovaly a v románském období jsou již známé jako rotundy.

Synergie – použití zároveň přírodních materiálů. Ve Světě je postaveno již nespočet slaměných domů. V ČR již stojí kolem 50 domů a další realizace rychle přibývají...

 

Interiéry slaměných domů jsou zdravé, funkční a krásné.

             

Detaily - tvarové možnosti hliněných povrchů jsou neomezené...

            

Od doby Marie Terezie najednou vstoupili v platnost nové zákony na územní plánování, hlavně kvůli snížené hořlavosti staveb a tedy stavby se sedlovými střechami, pálenou taškou, ale také kvůli jednotvárnějšímu a neoriginálnímu vzhledu vesnic a měst. Uniformovanost uvnitř i vně státu. Dnes jsou dominanty vesnic stavby podnikatelského baroka a bungalovů, které ráz krajiny a vesnice také nijak neudržují v tradici. Dříve se urbanistika vesnice soustřeďovala hlavně do  kruhu. Od společného náměstíčka  se stavení a statky soustřeďovaly štítem do vesnice, dále pokračovala zemědělská  a chovatelská část se stodolami a za tím pole se zahradou. V tomto principu měl tedy každý za svým domem možnost jít do přírody, pěstovat plodiny, chovat dobytek atd.

Co se děje nyní? Kvůli územnímu plánování se rozšiřování vesnic umístilo právě na tyto pole a zahrady za původní domy… Z toho vyplývá, že obyvatelé už nejsou tak svobodní, samozásobitelství už také není možné a stávají se v jakémsi zajetí a možnost úniků do přírody a klidu vesnického bydlení se již krátí nebo prodlužuje na kilometry dojezdu do měst.

      

V kruhovém domu nebo v souboru kruhových staveb postaveném na jakémkoli pozemku tato možnost napojení na okolí a přírodu je v daleko lepším stavu. Sousedské vztahy a vlastní zahrady zachovány. A také v budoucnu můžeme přistavět kdekoli v kruhu, nejsme omezeni rohy :)...

 

Hranaté kubické stavby vzbuzují u svých obyvatel pocity omezenosti a to je právě to, čemu se chceme vyhýbat. Lidé se v těchto domech stávají nevědomky v zajetí a v ohrádce, na kterou je většina lidí zvyklá z dětství. V kruhové stavbě dobře proudí energie, člověk je více nápaditý a pracovitý. Jedná se o architekturu, která vytváří podporu a rozvoj všemu živému, protože je obrazem vesmíru. Lépe se zde vytváří prostor pro žití, který integruje a zahrnuje všechny elementy z okolí. Například použití tvarů z hlíny, které využívá i příroda, aby vytvořila život. Kruhové stavby podporují člověka biologicky, psychologicky i duchovně.

              Jeden stavitel přírodních staveb z Kanady řekl, že když chceš ohnout zeď do kruhu, zaoblit zeď, musíš nejdříve zaoblit svou mysl. A to je základní pravda. Tyto tvary jsou strukturně pevnější a spotřebují i méně materiálu při výstavbě. Zeď s 90 st. rohem máme potřebu přirozeně vyplnit něčím…, tok energie nejde ve čtverci, ale stále cirkuluje a aby vyplnila prostor, jde jí to lépe v kruhových stavbách. Do rohů máme poté tendence dávat květiny, skříně apod. Kruh může být ale i  nekompromisní, způsobí rovnoměrnost, ale i silné zaměření do středu domu.   

              Při pohledu na přírodní scenérii mozek vyplavuje hormony štěstí endorfiny. Člověk je pak více otevřený možnostem. Bylo zjištěno, že když se v takových stavbách pohybujeme, tak to vyvolává stejný efekt. Moderní architektura nám toto nedává. Zpravidla si v těchto hranatých domech musíme vytvořit nějaké krásné místo (výhled, sochu, drahý obraz). Naše lidská pozornost je přirozeně přitahována ke krásným tvarům, a když nám to naše stavba nedává, musíme si jí sami doma vytvořit.

 

 

Kruhové stavby a Jurty - srovnání a ceny ?

Kruhové stavby a Jurty přitahují poslední dobou hodně zájemců a to pro jejich některé výhody:

Jednoduchá konstrukce odolná i silnému větru, krása a jistě i výhody energetické. Energie v kruhu dobře proudí a pokud použijete střechu ve tvaru kužele, tak zároveň získáváte tvarový zářič, který koncentruje do centra stavby energii jako například pyramidy. To lze používat například sebeléčení apod...

 

Pokud jste se rozhodli pro kruhovou stavbu a nyní zvažujete konstrukci, zda plátěnou jurtu nebo pevný dům a z jakých materiálů, tak zde pokusím vám přiblížit rozdíly v konstrukcích a ceny v přehledné tabulce v příloze ke stažení. Chceme, aby jste se dobře sami rozhodli jaká konstrukce a stavba je pro vás nejvhodnějš.

 

Na začátek se vám budu snažit zotpovědět na hlavní otázky, které máte, když třeba požadujete u plátěné jurty odolnost a životnost jako u domu a nebo chcete jurtu proto, že je výrazně levnější než dům. Tedy toto cenové porovnání je na to, aby jste pochopili, že u hrubé stavby se ceny zase toliko neliší, ale zato se stavby hodně liší komfortem a životností.

 

Pokud potřebujete jednoduše stěhovatejnou chatu, nebo velký stan na letní tábor, pořádání různých akcí, tak vám klasická plátěná jurta bude také jistě dobře sloužit, lze ji zaizolovat i 1-2 cm vlněného filcu na zimu a životnost pak dosáhnete u plachty až 3-6 let.

Ale pokud chcete v Jurtě trvale bydlet, tak vás v celosti vycházejí ceny u nízkoenergetického kruhového domu od nás - Slaměné Jurty - jen o něco vyžší než u vybaveného stanu na bydlení. Životnost stavby a komfort bydlení ve slaměné jurtě v porovnání s klasickou plátěnou jurtou je neporovnatelný :).

Spočítejte a porovnejte si komplet ceny s izolací, dveřmi, vybavením apod. s klasickou Jurtou, které také dodáváme zde... Na kolik vás odhadem vyjde vybavený stan - Jurta na bydlení...

 

Stěhovatelnost dokážeme řešit i u Slaměné Jurty i Kruhové dřevostavby...

 

Orientační porovnání u 8m velikosti stavby, tedy asi 50m2, bez základů a vybavení (okna, dveře, podlahy, sítě):

   
     
  Klasická plátěná jurta Slaměná jurta
Stěhovatelnost Lehká - stačí přívěs, dodávka Složitější - 2-4 přívěsy (2x2x5m)
Rozebíratelnost 2-12 hodin podle složitosti 2-4dny
Životnost plachta 3-6 let, dřevěná konstrukce desítky let střecha 35let, stavba dle údržby i stovky let
Účel - využití Chata, dočasné řešení, stan na akce Možnost trvalého bydlení
Možnost přistavět ANO ANO
Izolace 1-2cm 15-30cm
Tepelný komfort Rychle se vytopí, ale i rychle vychladne Rychle se vytopí a dobře drží teplo i chlad
Ranní teplota v zimě 2-12st. 16-19st.
Průměrná denní teplota v zimě
13-23st. 18-23st.
Průměrná denní teplota v létě
21-30st. 21-26st.
Vybavení (koupelna, WC, kuchyně) možné dle potřeby možné dle potřeby
Cena asi 300.000,- kč (12.000 EUR) asi 400-600.000,- kč (15-23.000 EUR)

 

Mandalahouse.cz - návrhy a stavby kruhových, rostoucích a soběstačných domů.

Škola přírodního stavitelství pod Ekovesnice o.s. předává kontakt podle regionu na realizační firmy, které vznikají za naší podpory. 

 

Každý má jiné požadavky, někdo chce prosklené velké dveře, někdo obyčejné dřevěné, někdo si sežene starší okna sám a jiný požaduje nová eurookna s izolačním trosklem, někomu stačí levná smrková podlaha B/C a jiný požaduje dubové podlahovky v kvalitě A. Celková cena se proto může hodně lišit a proto vám cenovou nabídku zpracujeme na vaši konkrétní objednávku…

Porovnání velikostí a cen základních staveb při 5ti různých konstrukcích (mongolská plátěná zateplená jurta, slaměná jurta, slaměnohliněný kruhový dům a dřevostavba).

 

 

Pojednání o Jurtách (i pro lesní školky) je ke stažení zde...

Za poslední roky se nám rozrostly dotazy na životnost a tepelnou izolaci jurt v zimním a letním čase. Naše pojednání o jurtách (porovnání různých staveb).

 

Ceník a srovnání je ke stažení zde...

 

Na stránkách Dřevostavitel.cz najdete kalkulačku "Cena dřevostavby", porovnání nízkoenergetický, standartní a pasivní dům. Při použití kvalitních materiálů to podobně vychází pokud chcete od nás podobnou kvalitu i u slaměnohliněných staveb, pokud si je nestavíte samy a staví je vám firma. U nás na stránkách máme u některých staveb na ukázku však uvedeny ceny nižší, jelikož tak vyšli a to jedině proto, že byli použity levnější materiály a levnější práce, většinou na úkor designu a životnosti, například na podlahy dřevo se suky, okna obyčejná dřevěná (údržbová), skladba střechy jednoduchá, nejlevnější kachličky, vybavení apod.. 

 

Taková malá rada na závěr:

Při navrhování velikosti vlastního domu si nakreslete si na zem a nebo vymodelujte z latí nebo prken tvar vaší stavby, sklon střechy (výšku stropu jak si jej představujete)), tak získáte výšku stropu, patra, půlpatra a lehněte si tak, aby jste pomyslně stáli na podlaze. To vám velmi pomůže při představivosti, jak by měl být váš dům vysoký nebo jak vybrat výšku patra. Nezapomeňte ještě na světelný komfort, tedy tak, aby se vám do patra vešli okna (aby nebyli u podlahy :-) ) toto lze případně řešit i prosvětlenou kopulí.

         

 

 

 

Slaměné Jurty

Všechny domy pevně spojené se zemí podléhají stavebnímu zákonu a územnímu plánování jako jakékoli jiné stavby. Proto pokud vám na stavebním úřadě nepovolí kruhovou stavbu a přesto ji chcete, tak nemáte jinou možnost, než ji postavit jako mobilní.

 

Mobilní domy, které nemají připojení na sítě nejsou dle stavebního zákona považovány za stavbu, ale za věc.

 

Pokud jste si vybrali klasickou plátěnou (Mongolskou) Jurtu jako řešení vašeho bydlení, která má jistě výhody lehce stěhovatelné stavby-stanu na častě kočování, letní chatu nebo na pořádání akcí, ale má také množství nevýhod. Plátěná jurta je příbytek z oblastí, kde je sucho a větrno. U nás je vlhko, v létě horko a v zimě zima a máme zde velké množství srážek. Proto je životnost plachty jurty jen 3-5 let, tepelná izolace je jen kolem 1-2cm a tedy komfort bydlení je nesrovnatelně nižší než u našich, přitom v souhrnu jen o malinko dražších kruhových domů hodně podobných právě jurtám.


Porovnání - rozdily mezi slaměnou a plátěnou jurtou
Kdo se nyní rozhodujete zda si postavit Jurtu nebo Kruhový slaměnohliněný dům a nevíte jaká konstrukce-stavba je pro vás nejvhodnější, tak jsem pro vás vypracoval takové porovnání 5ti různých konstrukcí, jejich popis, přednosti a nevýhody a ceny..  Ceník a srovnání je ke stažení zde...

 

Pokud hledáte komfotnější a trvanlivější řešení mobilního bydlení (bez stavebního povolení) ve tvaru jurty, máme pro vás řešení:

 

Kruhový mobilní dům jako slaměná jurta

 

Jedná se o stavbu plně stěhovatelnou, lehce rozebíratelnou na panely.

Pokud je stavba dobře utěsněná, tak se chová téměř jako nízkoenergetický dům.

Řešení u stěhovatelných a soběstačných domů je skladování dešťové vody ze střechy a kompostovací záchod. Energetickou soběstačnost pak řešíme kombinací solární energie a TEG - el. energie z tepla kamen, tedy ze dřeva.

 

 

Výhody kruhových staveb podobných jurtám :

 1. Může postupně růst - lze přistavět kdekoli v kruhu kolem domu.
 2. Netradiční bydlení s dostatečným evropským komfortem.
 3. Plně mobilní - stěhovatelný.
 4. Cena jen o něco vyžší než jurta-stan a nižší než jiné dřevostavby (podle vybavení).
 5. Lze připojit na inženýrské sítě nebo může být zcela nezávislý.
 6. Zdravý dům, který dýchá. Jsou použity převážně přírodní materiály.
 7. Dlouhá životnost jako u jakékoli jiné dřevostavby až stovky let.
 8. Jednoduchá údržba a opravitelnost.

   

 

Kruhový dům lze lehce postavit jako rostoucí dům.

Tedy můžete rychle a s prostředky které nyní máte postavit zatím koupelnu, kuchyň a obývací pokoj jako hlavní vyžší stavbu, třeba v průměru 8-9m, což je v základu 50-65m2. V takovém domě lze daleko dříve a za méně peněz bydlet a poté je možné kdykoli přistavět kdekoli v kruhu kolem (ložnici, dětský pokoj, pracovnu, zimní zahradu, skleník, sklep, ateliér apod.).

 

 

Nabízíme stavbu hrubé stavby nebo stavbu na klíč.

Ceny jsou orientační a vždy se odvíjí od použitého materiálu, vybavení, oken, dveří, podlahy, střechy, použité izolace a její tloušťky a rozsahu prací, to vše můžeme domluvit na osobní schůzce.

Při určení ceny domu záleží na vybavení domu a použitých materiálech. Ceny zde uvedené jsou na nejlevnější řešení. V případě zájmu o luxusnější materiály a vzhled nás prosím kontaktujte.

 

 

 

 

Kruhový malý domek 35m2

Orientační cena na klíč včetně skromného vybavení:   400 000 Kč
Cena hrubé stavby bez základů a podlahy 150-300 tis. Kč
Cena dokončené hrubé stavby bez vybavení      od 250 000 Kč
Užitná plocha: 35 m2
Zastavěná plocha: 25 m2
Počet pokojů: 1
Počet koupelen: 1

 

Dřevostavba 5,6m v průměru s 15cm izolace.

Při vestavbě polovičního patra na spaní nebo uložení věcí lze dosáhnout 35m2 užitné plochy, při vestavbě celého patra lze dosáhnout užitné plochy 45m2. Což zajišťuje dostačující prostor pro jednu až dvě osoby.

Zastavěná plocha je 25m2, tedy není třeba stavební povolení.

Lze použít jako chatu nebo nízkoenergetický malý domek - byt.

Cena hrubé stavby je od 150.000 Kč a za komplet jednoduše vybavený domek - byt (kuchyň, koupelna) je cena od 400.000 Kč.

 

 

    Architekt - Ing. arch. Zuzana Grošaftová, Petr Skořepa, Ing. arch. Helena Hlávková

  

   

 

 

 

 

 

Kruhový domek 65m2

Orientační cena na klíč včetně vybavení: 750 000 Kč
Cena hrubé stavby bez základů a podlahy 250-400 tis. Kč
Cena dokončené hrubé stavby bez vybavení        400-600 tis. Kč
Užitná plocha: 65 m2
Zastavěná plocha: 50 m2
Počet pokojů: 1
Počet koupelen: 1

 

    Architekt - Petr Skořepa

  

Dřevostavba 8m v průměru s 15-30 cm izolace.

Při vestavbě polovičního patra na spaní nebo uložení věcí lze dosáhnout 70m2 užitné plochy, při vestavbě celého patra lze dosáhnout užitné plochy 100m2. Což zajišťuje dostačující prostor pro dvě osoby, případně plus malé dítě.

Zastavěná plocha je 50m2.

Lze použít jako chatu nebo nízkoenergetický malý dům, nebo jako základnu rostoucího domu.

Cena hrubé stavby je od 250.000 Kč a za komplet vybavený domek - byt (kuchyň, koupelna) je cena od 750.000 Kč.

   

 

Již jsme takto realizovali 3 stavby a u jedné jsme si vyzkoušeni stěhování. 8m v průměru slaměná jurta stála na jedné farmě u Senca, kde jsme bydleli 2 roky s rodinkou a malým miminkem, stálá teplota uvnitř musela být 21-23st., jen v létě se stavba přehřívala díky špatně natočeným oknům. Po dvou letech jsme ji komplet přestěhovali, rozebrání a převoz trval 3 dny :). Postavení již bylo delší a složitější. Pokud vyžadujete větší komfort bydlení a lehkou a opravdu snadnou stěhovatelnost, zvolte raději mobilní modulové domky navržené po několikaletých zkušenostech také mnou a jsou zde na stránkách.

 

Pokud potřebujete jen chatu, nebo velký stan na pořádání různých akcí, tak vám klasická plátěná jurta bude také jistě dobře sloužit, lze ji zaizolovat i 1-2 cm vlněného filcu na zimu a životnost pak dosáhnete u plachty až 3-6 let. Ale pokud hledáte něco na bydlení, tak je životnost stavby a komfort bydlení ve slaměné jurtě v porovnání s klasickou plátěnou jurtou neporovnatelný :).

Spočítejte a porovnejte si komplet ceny s izolací, dveřmi, vybavením apod. s klasickou jurtou u nás zde... Nebo i u jiných dodavatelů. A uvidíte sami, že pokud chcete v jurtě bydlet, tak vás v celosti vycházejí ceny jen o něco vyžší.

 

Porovnání bydlení u 8m velikosti stavby, tedy asi 50m2, bez vybavení:

   
     
  Klasická plátěná jurta Slaměná jurta
Stěhovatelnost Lehká - stačí přívěs, dodávka Složitější - 2-4 přívěsy (2x2x5m)
Rozebíratelnost 2-12 hodin podle složitosti 2-4dny
Životnost plachta 3-6 let, dřevěná konstrukce desítky let střecha 35let, stavba dle údržby i stovky let
Účel - využití Chata, dočasné řešení, stan na akce Možnost trvalého bydlení
Možnost přistavět ANO ANO
Izolace 1-2cm 15-30cm
Tepelný komfort Rychle se vytopí, ale i rychle vychladne Rychle se vytopí a dobře drží teplo i chlad
Ranní teplota v zimě 2-12st. 16-19st.
Průměrná denní teplota v zimě
14-23st. 18-23st.
Průměrná denní teplota v létě
21-30st. 21-26st.
Vybavení (koupelna, WC, kuchyně) možné dle potřeby možné dle potřeby
Cena asi 300.000,- kč (12.000 EUR) asi 350-550.000,- kč (14-22.000 EUR)

Petr Skořepa - návrhy a stavby stěhovatelných, rostoucích a soběstačných domů.

 

 

SLAMĚNÉ JURTY - další varianty a odhadní ceny:

 

Průměr jurty

Prostor Výška stěn Izolace stěn a střechy 15-20cm
Konstrukce bez podlahy

Komplet

Jurta 5m

19,6 m2

160 cm

54.000 Kč (2.120 EUR)

64.000 Kč (2.540 EUR)

118.000 kč (4.720 EUR)

Jurta 6m

28 m2

160 cm

62.000 Kč (2.540 EUR)

94.000 Kč (3.040 EUR)

156.000 Kč (6.240 EUR)

Jurta 7m

38 m2

160 cm

72.000 Kč (2.880 EUR)

108.000 Kč (4.320 EUR)

180.000 Kč (7.200 EUR)

Jurta 8m

50 m2

160 cm

84.000 Kč (3.360 EUR)

124.000 Kč (4.960 EUR)

208.000 Kč (8.320 EUR)

Jurta 7m

38 m2

210 cm

78.000 Kč (3.120 EUR)

108.000 Kč (4.320 EUR)

186.000 Kč (7.440 EUR)

Jurta 8m

50 m2

210 cm

94.000 Kč (3.760 EUR)

124.000 Kč (4.960 EUR)

218.000 Kč (8.720 EUR)

 

V základním modelu je uprostřed jeden kulatý nebo hranatý sloup a pokud požadujete střešní světlík, je třeba pevnější koruny s dřevěnými podpěrnými dvěma sloupy.

 

 

Materiály a konstrukce:

Nosná pevná, přitom stále pružná konstrukce je vždy dřevěná.

Základy - zemní vruty pozinkované s životností až 100let, případně položené velké kameny nebo betonové panely jen na zemi, aby stavba nebyla pevně spojená se zemí a bylo ji možné kdykoli přemístit i se základy. Podle podloží a velikosti a váhy stavby navrhneme vhodné vruty.

V některých případech jsou možné i pneumatiky plněné štěrkem jako patky nebo kolem kruhu a pod podlahou stěrk nebo pěnové sklo a na něm hliněná podlaha.

Podlaha je dřevo – podlahové palubky. Nebo hliněná leštěná podlaha (jako dlažba) na pěnovém skle.

Pokud požadujete jednoduchou stěhovatelnost stavby, tak nabízíme palubkové podlahy, které jsou postaveny na dřevěné konstrukci upevněné na kamenných patkách nebo zemních vrutech (pokud se stěhujete, tak po vás zůstanou jen malé díry v zemi. Podlahu můžeme tepelně izolovat 10-20cm. Umíme i rozebíratelné a stěhovatelné podlahy.

Pro dlouhodobé stání nabízíme levnější, pevnější a komfortnější řešení: hliněná podlaha na pěnovém skle, jelikož zároveň využíváte tepla nebo chlazení země, které je i v zimě kolem 10st. a na hliněnou podlahu lze případně umístit dřevěné podlahovky.

 

5 m

6 m

7 m

8 m

Izolace do podlahy 15cm plus záklop

20.000 Kč (800 EUR)

24.000 Kč   (960 EUR)

30.000 Kč   (1200 EUR)

36.000 Kč (1.440 EUR)

Základy na zemní vruty předběžně

19.000 Kč (760 EUR)

23.000 Kč    (920 EUR)

26.000 Kč    (840 EUR)

29 000 Kč (1160 EUR)

Podlaha dřevěná

30.000 Kč (1200 EUR)

39.000 Kč (1.560 EUR)

50.000 Kč (2.000 EUR)

65.000 Kč (2.600 EUR)

 

Stěny venkovní jsou izolované slaměnými panely 120cm a výška stěny dle objednávky (izolace jako 15-20cm polystyrénu) a z vnitřní strany opláštěné tetrapackovými deskami (jako sádrokarton) nebo dřevovláknem Hofatex, případně kombinované dřevo, tetrapackové desky, celuóza, konopí nebo vlna. Slaměné panely z venkovní strany je třeba ošetřit proti hořlavosti minimálně vodním sklem nebo boritými solemi, případně zaklopit opět deskami nebo palubkami.

Vnitřní i vnější hliněné omítky, které velmi zvyšují užitnou hodnotu a komfort (regulace vlhkosti a akumulace tepla) si můžete časem dodělat sami, ale značně komplikují případnou stěhovatelnost. Aby se v tomto případě zachovala demontovatelnost a stěhovatelnost stavby, je třeba již na počátku panely šroubovat k sobě jen u podlahy a u střechy.

 

Strop jsou sežroubované trojúhelníky skladba: tetrapackové desky s vnitřní strany, dřevěná nosná konstrukce, izolace z ovčí vlny 15-25cm a pojistná hydroizolace, provětrávaná mezera 4-5cm a střešní plachta TPO folie (ekologičtější náhrada za PVC s životností přes 35let na slunci). Na střeše může být okrasná rákosová rohož a kolem střechy okap.

 

Střecha - rovná zelená vegetační (s životností stovky let) nebo kužel z TPO ekofolie (s životností přes 35let). V případě použití jiné střešní krytini se zhoršuje stěhovatelnost stavby (kanadský šindel, dřevěný šindel, břidlice, rákos, štípaná břidlice apod.).

 

Izolace - Podlahu a strop izolujeme v základu ovčí vlnou o síle 10-20 cm. Výhody vlny jsou její přirozená schopnost vyrovnávat vlhkost v interiéru, je 100% biologicky odbouratelná izolace s tepelným odporem 0,30 m2 K/W, těžce vznítitelná (dle normy DIN 4102 - B1) a je ošetřena proti napadení moly.

 

Vnitřní příčky jsou z těžšího akumulačního materiálu (ekopanely, Hofatex) nebo dle dohody.

 

Okna a dveře dřevěná izolační. - Dveře plné dřevěné 80cm nebo 90cm, za ceny od 4000,- Kč. Možno i zaizolované.

Dveře francouzské neboli zároveň velká okna

Francouzské dveře 150cm na 200cm s izolačním pokoveným sklem 17.000 Kč (680 EUR)
Dodáváme v různých rozměrech a variantách, dle přání zákazníka.

Dále doporučujeme dřevěná izolační francouzská okna. Dřevěné okno jednoduché ploché 100x200cm pokovené izolační sklo Cena: 12.500 Kč (500 EUR). Nebo levnější pevné zasklení a dvě otevírací menší okna na větrání od ceny 4000,- kč za okno.

Pokud chcete mít jurtu stále prosvětlenou ze shora, pak Vám můžeme nabídnout kopuli 100-200cm z akrylátového skla (1 – 4 vrstvou), kterou lze otevírat z vnitřku jurty.   Kopule například jednovrstvá 100cm je za cenu 4500,- kč. Izolační 3 vrstvá 100cm už za cenu 10500,- Kč. Plus otevírací pevnostní rám 5-15000,- kč podle velikosti.

 

Komín je nerezový dvouplášťový, vyvedený buď skrze stropní panel (ovčí vlna je nehořlavá a dokonce samozhášlivá) nebo skrze stěnu, kde je poté třeba umístit panel, opláštěný a izolovaný z nehořlavých materiálů. Podle velikosti a složitosti od 20.000,- Kč

V případě umístění vybavení domu a potřeba rozvodů elektřiny, vody a odpadu je třeba na toto myslet od počátku. Koupelna a kuchyně musí být u sebe za stěnou, tak aby mohl být jeden panel stěhovatelný v celosti s rozvody vody, elektřiny a odpadu. Případné příčky musí být navržené do demontovatelných rozměrů, aby se zachovala výhoda lehce stěhovatelného domu, který není pevně spojený se zemí.

 

Nátěry a povrchové úpravy jsou prováděny jen přírodními oleji (konopný, lněný) a vosky. Nebo bez povrchové úpravy.

 

 

Termín dodání -  Doba dodání závisí na typu objednané jurty, příslušenství a ročním období, v němž je objednávka učiněna. Obecně platí, že od jara do podzimu je nejvíce práce a tedy delší lhůty.
Platba – Vždy požadujeme zálohu minimálně 50% při objednání a zbytek při předání.
Pokud si přejete jurtu dovést a postavit na vašem pozemku, tak cena záleží dle velikosti, druhu jurty a vzdálenosti.
 

 

 Petr Skořepa - Návrhy a stavby mobilních a soběstačných domů.

 

Mandala house

Výhody kruhových staveb :

 1. Může růst jako květina - lze přistavět kdekoli v kruhu kolem domu
 2. Komfortní a netradiční bydlení
 3. Lze postavit jako stěhovatelný
 4. Nízkoenergetická dřevostavba
 5. Cena jen o něco vyžší než jurta-stan a nižší než jiné dřevostavby (podle vybavení)
 6. Lze připojit na inženýrské sítě nebo může být zcela nezávislý
 7. Zdravý dům, který dýchá. Jsou použity převážně přírodní materiály, které udržují zdravé vnitřní klima
 8. Dlouhá životnost jako u jakékoli jiné dřevostavby až stovky let
 9. Jednoduchá údržba a opravitelnost

   

Hlavní myšlenka

Myšlenka rostoucího domu Mandala House.

Nároky na velikost a umístění bydlení se stále mění. Rozměr domu je absolutní kritérium pro výpočet nákladů na stavbu. Nechcete se zbytečně zadlužovat.

Tedy můžete rychle a s prostředky které nyní máte postavit zatím koupelnu, kuchyň a obývací pokoj jako hlavní vyžší stavbu, třeba v průměru 8-9m, což je v základu 50-65m2. I na malé ploše lze vytvořit plnohodnotné bydlení. Má to své výhody, můžete na novém pozemku žít hned a tvořit zahrádku, šetříte na provozních nákladech a bez stresu. V takovém domě lze daleko dříve a za méně peněz bydlet a poté je možné přistavět kdekoli v kruhu kolem jako když roste květina (ložnici, dětský pokoj, pracovnu, zimní zahradu, skleník, sklep, ateliér apod.), jako je na tomto příkladu:

 

 

Nabízíme stavbu hrubé stavby nebo stavbu na klíč:

 1. stavba na klíč domu s vybavením za ceny od 16.000 Kč za m2 podlahové plochy
 2. uzavřená hrubá stavba za ceny od 9.000 Kč za m2 podlahové plochy
 3. hrubá stavba bez oken, dveří, střešní krytiny od 6.000 Kč za m2

Ceny jsou orientační a vždy se odvíjí od použitého materiálu, vybavení, oken, dveří, podlahy, střechy, použité izolace a její tloušťky a rozsahu prací, to vše můžeme domluvit na osobní schůzce.

Při určení ceny domu záleží na vybavení domu a použitých materiálech. Ceny zde uvedené jsou na nejlevnější řešení. V případě zájmu o luxusnější materiály a vzhled nás prosím kontaktujte.

 

 Ceník a srovnání 5ti různých konstrukcí je ke stažení zde...

 

 

 

Kruhový malý domek 35m2

Orientační cena na klíč včetně vybavení: 450 000 Kč
Cena hrubé stavby bez omítek 200-250 tis. Kč
Cena dokončené hrubé stavby bez vybavení      od 270 000 Kč
Užitná plocha: 35 m2
Zastavěná plocha: 25 m2
Počet pokojů: 1
Počet koupelen: 1

 

Dřevostavba 5,6m v průměru s 15cm izolace.

Při vestavbě polovičního patra na spaní nebo uložení věcí lze dosáhnout 35m2 užitné plochy, při vestavbě celého patra lze dosáhnout užitné plochy 45m2. Což zajišťuje dostačující prostor pro jednu až dvě osoby.

Zastavěná plocha je 25m2, tedy není třeba stavební povolení.

Lze použít jako chatu nebo nízkoenergetický malý domek - byt.

Cena hrubé stavby je od 270.000 Kč a za komplet vybavený domek - byt (kuchyň, koupelna) je cena od 450.000 Kč.

 


 

    Architekt - Ing. arch. Zuzana Grošaftová, Petr Skořepa, Ing. arch. Helena Hlávková

  

 

   

 

 

 

 

Kruhový domek 65m2

Orientační cena na klíč včetně vybavení: 850 000 Kč
Cena hrubé dřevostavby bez omítek 350-450 tis. Kč
Cena dokončené hrubé stavby bez vybavení        400-700 tis. Kč
Užitná plocha: 65 m2
Zastavěná plocha: 50 m2
Počet pokojů: 1
Počet koupelen: 1

 

    Architekt - Petr Skořepa

  

Dřevostavba 8m v průměru s 15-30 cm izolace.

Při vestavbě polovičního patra na spaní nebo uložení věcí lze dosáhnout 70m2 užitné plochy, při vestavbě celého patra lze dosáhnout užitné plochy 100m2. Což zajišťuje dostačující prostor pro dvě osoby, případně plus malé dítě.

Zastavěná plocha je 50m2.

Lze použít jako chatu nebo nízkoenergetický malý dům, nebo jako základnu rostoucího domu.

Cena hrubé stavby je od 350.000 Kč a za komplet vybavený domek - byt (kuchyň, koupelna) je cena od 850.000 Kč.

   

 

 

 

 

 

Kruhový domek 100m2

Orientační cena na klíč včetně vybavení: 1.280 000 Kč
Cena hrubé dřevostavby bez omítek 550-650 tis. Kč
Cena dokončené hrubé stavby bez vybavení     600-800 tis. Kč
Užitná plocha: 100 m2
Zastavěná plocha: 50 m2
Počet pokojů: 3
Počet koupelen: 1

 

    Architekt - Ing. arch. Zuzana Grošaftová a Petr Skořepa

 

Nízkoenergetický dům 8m v průměru s 15-30 cm izolace pro menší rodinu nebo jako základna rostoucího domu.

Při postavení na dvě patra lze dosáhnout užitné plochy 100m2 a ještě lze vestavět další půlpatro na uložení věcí. Což zajišťuje dostačující prostor pro rodinu se dvěma dětmi. Dole nebo nahoře lze místnost rozdělit na více ložnic a v budoucnu přistavět kdekoli v kruhu...

Cena hrubé stavby je od 550.000 Kč a za komplet vybavený domek - byt (kuchyň, koupelna) je cena od 1.280.000 Kč.

     

 

 

 

 

Kruhový domek 130m2

Orientační cena na klíč včetně vybavení     1.600 000 Kč
Cena hrubé stavby bez omítek 928 000 Kč
Užitná plocha: 130 m2
Zastavěná plocha: 100 m2
Počet pokojů: 4
Počet koupelen: 1

 

    Architekt - Ing. arch. Zuzana Grošaftová, Ing. arch. Helena Hlávková

 

Nízkoenergetický dům v průměru 11m s 15-30 cm izolace. Při vestavění půlpatra lze dosáhnout užitné plochy až 160m2. Což zajišťuje dostačující prostor pro rodinu s jedním až třemi dětmi. Podpůrné sloupy jsou v příčkách.

Cena hrubé stavby je od 900.000 Kč a za komplet vybavený domek - byt (kuchyň, koupelna) je cena od 1.600.000 Kč.

 

 

 

 

 

Kruhový domek 170m2

Orientační cena na klíč včetně vybavení      2.100 000 Kč
Cena hrubé dřevostavby bez omítek 1.150 000 Kč
Užitná plocha: 170 m2
Zastavěná plocha: 100 m2
Počet pokojů: 5
Počet koupelen: 1

 

   

 

    

   Architekt - Ing. arch. Zuzana Grošaftová

 

Nízkoenergetický dům v průměru 11m s 15-30 cm izolace. Při vestavění patra lze dosáhnout užitné plochy až 180m2. Což zajišťuje dostačující prostor pro rodinu s jedním až třemi dětmi. Podpůrné sloupy jsou v příčkách.

Cena hrubé stavby je od 1.150.000 Kč a za komplet vybavený domek - byt (kuchyň, koupelna) je cena od 2.100.000 Kč.

 

 

 

 

 

Baletka

Orientační cena na klíč včetně vybavení     2.100 000 Kč
Cena hrubé dřevostavby bez omítek 1.150 000 Kč
Užitná plocha: 170 m2
Zastavěná plocha: 100 m2
Počet pokojů: 5
Počet koupelen: 1

 

 

  

  Architekt - Ing. Zdeněk John

 

 

 

 

 

Spojení dvou nebo třech kruhových domků 

Například se zelenou střechou nebo přihrnuté zemí s předsazeným skleníkem. Cena dle velikosti a složitosti stavby.

   

 

   

 

   

 


     

Architekt - Ing. arch. Zuzana Grošaftová a Petr Skořepa

 

 

Materiály a konstrukce:

Nosná pevná, přitom stále pružná konstrukce je vždy dřevěná.

Stěny venkovní jsou izolované dřevovláknem Hofatex nebo slaměnými panely, případně kombinované dřevo, tetrapackové desky, celuóza, konopí nebo vlna. Vnitřní i vnější hliněné omítky (regulace vlhkosti a akumulace tepla), venkovní omítky jsou speciálně upravené proti povětrnostním vlivům.

Vnitřní příčky jsou z těžšího akumulačního materiálu (nepálené cihly, ekopanely) nebo dle dohody.

Podlaha je dřevo – podlahové palubky nebo hliněná leštěná podlaha (jako dlažba) na pěnovém skle.

Střecha - rovná zelená vegetační (s životností stovky let) nebo kužel z TPO ekofolie (s životností přes 35let). Nebo kanadský šindel, dřevěný šindel, břidlice, rákos, štípaná břidlice apod..

Základy kamenné nebo betonové patky, pěnosklo nebo zemní vruty.

Nátěry a povrchové úpravy jsou prováděny jen přírodními oleji (konopný, lněný) a vosky, vnější na omítku vápenný nátěr.

 

Petr Skořepa - Návrhy a stavby mobilních a soběstačných domů.

 

Všechny domy pevně spojené se zemí podléhají stavebnímu zákonu a územnímu plánování jako jakékoli jiné stavby. Proto je dobré ještě před tím, než začnete přemýšlet nad kruhovou stavbou zajít na stavební úřad a informovat se, zda vám povolí kruhovou stavbu.

 

 

Mobilní domy, které nemají připojení na sítě nejsou dle stavebního zákona považovány za stavbu, ale za věc.

 

Pokud jste si vybrali klasickou plátěnou (Mongolskou) Jurtu jako řešení vašeho bydlení, která má jistě výhody lehce stěhovatelné stavby-stanu na častě kočování, letní chatu nebo na pořádání akcí, ale má také množství nevýhod.

Pokud hledáte komfotnější a trvanlivější řešení mobilního bydlení (bez stavebního povolení) ve tvaru jurty, máme pro vás lepší řešení, určené do našich podmínek:  Mobilní kruhové domy jako Slaměné jurty...